Dzień Patrona  to najważniejsze święto w szkole. W bieżącym roku obchodziliśmy je 23 maja- w 175 rocznicę urodzin Marii Konopnickiej-  pisarki, poetki, działaczki społecznej, wielkiej patriotki, a także matki i żony. Uroczystość została przygotowana przez uczniów klasy 3 A (przy pomocy chłopców z kl. 3 D) na podstawie scenariusza napisanego przez Michała Jędrzejewskiego.

Funkcję reżysera pełniła p. Małgorzata Rapacka-Mazur. Przedstawienie pięknie przybliżyło gimnazjalistom postać Patronki i jej związki z Ciechanowem. O tym, że nasze miasto było ważnym miejscem dla poetki mówiła także p. dyrektor PCKiSz w Ciechanowie dr Teresa Kaczorowska- nasz gość honorowy. Delegacja złożona z nauczycieli, rodziców i uczniów złożyła kwiaty pod popiersiem Marii Konopnickiej. Nie zabrakło wzruszającej „Roty” odśpiewanej przez chór szkolny przygotowany przez p. Emilię Krętkowską.  O idealną dekorację zadbało koło plastyczne pod kierunkiem p. Ireny Turowskiej, a o nagłośnienie zatroszczyli się podopieczni p. Marka Otłowskiego. Tegoroczny Dzień Patrona był 15. z kolei (imię Marii Konopnickiej Gimnazjum nr 3 otrzymało w 2002 r.) i ostatnim w samodzielnej placówce.